انجمن بانیان بهبودی
فقط برای امروز-شانزدهم دی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: فقط برای امروز+ اندیشه امروز+روز به روز365روز (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+---- انجمن: فقط برای امروز (دی ماه) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=332)
+---- موضوع: فقط برای امروز-شانزدهم دی (/showthread.php?tid=1993)

فقط برای امروز-شانزدهم دی - mahla - 2013-11-22

16 دی عملکرد این برنامه چگونه است؟

« سابقاً فکر میکردم پاسخ تمام پرسشهای خود را در اختیار دارم،

اما امروز خوشحالم از اینکه این چنین نیست.»

کتاب پایه

v

دو کلمه مورد علاقه اکثر معتادان چیست؟ «من میدانم!» متأسفانه بسیاری از ما وقتی وارد NA میشویم فکر میکنیم پاسخ تمام پرسشها را در اختیار داریم. ما درباره مشکلات خود دانش زیادی داریم. اما این دانش هرگز به تنهایی به پاک ماندن ما کمک نکرده است.

اعضایی که بهبودی طولانی مدت به دست آوردهاند، اولین کسانی هستند که میپذیرند هر چه بیشتر در اینجا بمانند، چیزهای بیشتری را باید یاد بگیرند. اما آنها مسئلهای را به خوبی میدادند: با پیروی از این برنامه ساده دوازده قدمی، توانستهاند پاک بمانند. آنها دیگر نمیپرسند "چرا"، بلکه میپرسند "چگونه". ارزش گمانهپردازی بیپایان در مقایسه با تجربه معتادانی که روشی را برای پاک ماندن و پاک زندگی کردن پیدا کردهاند، رنگ میبازد.

این مسئله بدین معنا نیست که در صورت لزوم نمیپرسیم "چرا". به NA نمیآییم که فکر کردن را کنار بگذاریم! اغلب اوقات ارزش قائل شدن برای پرسشهای خود فکر بسیار خوبی است. به جای اینکه بپرسیم "چرا"، میپرسیم "چگونه". چگونه این قدم را بردارم؟ چه مواقعی باید در جلسات حضور یابم؟ چگونه باید پاک بمانم؟

v

فقط برای امروز: پاسخ تمام پرسشها را در اختیار ندارم، اما میدانم کجا باید پاسخ پرسشهای مهم را پیدا کنم. امروز، از معتاد دیگری میپرسم، «عملکرد این برنامه چگونه است؟»

RE: فقط برای امروز-اندیشه امروز شانزدهم دی - sadaf - 2014-01-05

اندیشه امروز شانزدهم دی ( a day at a time )

برای من حتی بصورت رویا و خیال پردازی قابل تصور نبوده است که سپردن اراده و زندگیم به خداوند تا چه میزان می تواند منشا اتفاقات خوب در زندگی من باشد . من امروز قادرم که از معجزه بهبودی خود خوشحال و شادمان باشم و در شادی افرادی که امید و شیوه جدید زندگی را در برنامه یافته اند سهیم باشم . پس از سالهای نومیدی و وحشت من امروز احساس می کنم که خداوند همیشه با من بوده است و من غافل ، اسیر دیو اعتیاد خود را تنها و وانهاده می انگاشتم .
آیا درک روشن من از اراده و خواست خداوند یکی از بهترین اتفاقات زندگی من نبوده است ؟ آیا من بخاطر تضادی که بین بخش اول زندگی من (اعتیاد ) و مرحله کنونی ( بهبودی ) وجود دارد سپاسگزار خداوند هستم ؟در بخش اول من به عنوان یک معتاد فعال دائما با توهمات و ترسهای خود در جدال بودم و اکنون به عنوان یک معتاد بهبود یافته قادر به رویارویی با احساسات و عواطف خود و پذیرش مسئولیتهایم می باشم و آموخته ام که واقعیت چیست و فلسفه زندگی کدامست .
آیا من به خاطر بهبود و توسعه ارتباطم با خداوند و نزدیکی به او ، سپاسگزار برنامه می باشم ؟

" من بخاطر تضادها در زندگیم سپاسگزارم . "

کپی از این مطلب فقط با ذکر نام سایت http://forum.banianbehboodi.ir مجاز می باشد .

RE: فقط برای امروز-شانزدهم دی نوشته یکی از اعضا - NASIB - 2014-01-05

نوشته یکی از اعضا:
همراهانم دریافتم، زندگی معجزه حیات است. زندگی با کلمه‌های من ساخته می‌شود و هر کلمه‌ای رد پای معجزه است. پس می‌توانم زیبایی را با کلماتم بیافرینم.
هرگاه کسی خشم داشت بدانم به نوازش و کلام مهرآمیزی نیازمند است. هرگاه کسی نومید بود به کلماتی که سپاس او را ابراز کنند محتاج است. هرگاه کسی حسد می‌ورزید نیاز دارد دیده شود. اگر کسی شاکی و گله مند بود نیاز دارد شنیده شود و اگر کسی تلخ بود نیاز دارد مهربانی دریافت کند و اگر کسی ستم می‌کند نیاز دارد دوست داشته شود. اگر کسی بخل ورزد باید که بخشیده شود و همه‌ی این سایه‌ها در روح و روان ما نیاز دارند که عشق بر آن‌ها چون باران ببارد .. .ببارد و ببارد.
با کلمات میتوان معجره کرد با کلمات وجابجایی انها میتوان شعر نو، پیام نو، راهکار نو را به وجود اورد با کلمات میتوان تلنگر ایجاد کرد ، با کلمات می توان امید به زندگی رابه همه ی افراد بشر هدیه کرد، با کلمات می توان آرامش را برای زندگی هابه ارمغان آورد. با کلمات می توان روابط مطلوب با دیگران ایجاد کرد .
چیدمان کلمات را باید طوری طراحی کرد که خود ودیگران را متحول کنیم حتی با کلمات و طرز بیان، می توان دل سنگ را آب کرد و در این روزگار من اموخته ام که سکوت یک دوست میتواند معجزه کند و همیشه بودن در فریاد نیست .....!!!
آموخته ام که هیچگاه گلی را پرپر نکنم آموخته ام هیچگاه کودکی رارنجور نکنم آموخته ام که هیچ گاه شکوه از تنهایی روزگار نکنم آموخته ام که هرشب گل های بالشم را با اشکهایم آبیاری دهم ولی اشک کودکی را در گونه اش جاری نکنم آموخته ام صبوری را ، شکوری را ، انتظار را و دوست داشتن همه ی خوبان را ...

خداوند مرا دوست دارد... و من ، شما عزيزانم را

RE: فقط برای امروز-پیام امروز - sadaf - 2014-01-06

پاکی تفاوت قابل ملاحظه ای با بهبودی دارد در انجمن معتادان گمنام پاکی به قطع مصرف هر گونه مواد مخدر و مشروبات الکلی و داروهای روان گردان و بطور کلی هر چیزی که افکار و احساسات را تغییر دهد گفته می شود . و بهبودی یعنی تغییر مداوم در اعمال و افکار و احساساتمان با بکارگیری قدمهای 12 گانه ................
ما متوجه شدیم برایمان راه نجات وجود دارد و لازم نیست از تنهایی بمیریم و این برایمان امید زیادی به ارمغان آورد و التیام از همین جا شروع شد .
شاید ابتدا به قول کتاب پایه با عشق و روشن بینی و صداقت و تمایل وارد برنامه نشدیم اما امروزه با عشق در جلسات شرکت می کنیم . الویت شماره یک ما پاکی است چیزی که سالها آرزویش را داشتیم .

با آرزوی پاکی برای شما صدف

RE: فقط برای امروز-روز به روز 365 روز شاپور الف - NASIB - 2014-01-07

16 دي فقط برای امروز-روز به روز 365 روز شاپور الف
هرروز وقتي يك فرد بیمار و وابسته در كمال نااميدي زندگيش را شروع مي‌كند. به‌طور غريزي دست به كارهايي مي‌زند كه از آن حالت‌هاي ترسیدن و بد حالی رها شود و گاهی اين اعمال امكان دارد، با صدمه زدن به خود و ديگران دیده شود. اين فرد نمي‌داند كه اجرای همين اعمال نياز به شجاعت و شهامت دارد. وي بدون تفكر و بدون داشتن اختیار، فقط از روي غريزه آن را انجام مي‌داد. اصول معنوي برنامه‌ی ‌خودیاری به من يادآور مي‌شود، که شهامت خود را جهت نابودي خودم و ديگران در هر روز بکار برده و هرکاری را انجام مي‌دادم، به‌جای اینکه آنرا در جهت و مسير بهبودي و سازندگي خود به كار گيريم. امروز شهامت اداره‌ی زندگيم را که در فقط برای امروز به من داده شده است و آنرا به دشواري كسب كرده‌ام. چون من هم مثل شما باور نداشتم كه باید اداره‌ی زندگي را به گونه‌اي ديگر انجام دهم آن‌هم برای فقط برای امروز. امروز قادر هستم با رعايت اصول برنامه جهت زندگي بهتر و توأم با آرامش و صلح و دوستي و ارزش‌هاي والاي انساني و احترام به خود و ديگران زندگي با عشق را تجربه كنم. خداوندا: تورا برای زندگی و تولد دوباره‌ام سپاسگزارم. از اینکه اراده و قدرتم را به خداوند، واگذار کرده‌ام خوشحالم.
شروع زندگي امروزم، معجزه‌ی خداوند است!