انجمن بانیان بهبودی
1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن بانیان بهبودی (http://forum.banianbehboodi.ir)
+-- انجمن: انجمن معتادان گمنام NA (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: قدمهای دوازده گانه معتادان گمنام (راهنمای کارکرد قدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=233)
+---- انجمن: قدم دهم (راهنمای کارکردقدم) (http://forum.banianbehboodi.ir/forumdisplay.php?fid=243)
+---- موضوع: 1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است (/showthread.php?tid=1129)

1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - NASIB - 2013-11-04

قدم دهم در واقع کارکرد قدم اول تا نهم است.و اصلا کارکرد تمام قدمها یک ضرورت است.من در قدم اول تسلیم شدم و تسلیم یعنی کارکرد تمام قدمها نه یک قدم خاص یا توقف در یک قدم.توقف کاملا ممنوعTongue در واقع من یکسری اشتراکات در بیماری و بهبودی ام دارم اما یکسری مسایل خاص هم وجود دارد که در بهبودی من تاثیر میگذارد و من با کارکرد قدم 10 به انها پی میبرم.

RE: 1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - mehdiast - 2013-12-04

زیرا به واسطه اینکه بیماری ما غیر قابل علاج و پیشرونده و کشنده است و حتی در دوران پرهیز هم رشد آن متوقف نشده و در اثر بیتوجهی به اصول روحانی نهفته در قدمها و انجام ندادن برنامه براحتی عوارض بیماری قابل برگشت و حتی عود مجدد میباشد ما از قدم چهارم با نوشتن ترازنامه اخلاقی خود شروع به بازیابی شخصی کردیم در قدم 5با اقرارچگونگی دقیق خطاهایمانبه خود خداوند و یک انسان دیگر کوله باری از رنجش ها ترسها و روابط ناسالم و حتی داشته های خود را و مشکلات خود را در برابر خداوند قرار دادیم در قدم 6و7 آمادگی کامل پیداکردیم که خداوند کلیه نواقص اخلاقی ما را برطرف کند و از او با فروتنی خواستیم کمبودهای شخصیتی مارا برطرف کند د قدم 8و9 پس از تهیه لیست خسارات برای جبران آن دعا و تمایل و آمادگی یافته و شروع به اقدام و عمل برای جبران خسارت نمودیم مگر اینکه باعث بروز خسارت جدید شویم با طی این قدمها وضعیت روحی و معنوی خود را رشد و توسعه دادیم حال برای مراقبت از اوضاع جدید و حفظ و ارتقائ آن لازم است به نوشتن ترازنامه روزانه و شخصی خود ادامه دهیم تا هرگاه در اشتباه بودیم و متوجه شدیم به آن اقرار نموده جلوی پیشروی بیماری را و افتادن در چرخه بیماری اعتیاد را متوقف کنیم به نظرم افکار بیمار گذشته ما هر زمان آماده بروز و برگشت هستند و این قدم بهترین مانع محافظ هست

RE: 1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - meshki - 2014-01-09

بهبودی در معتادان گمنام ان است که بیاموزیم چگونگی زندگی کنیم به کار گرفتن اصول روحانی نه گانه پیشین برای ما نوعی زیستن را که در ان خودمان و دیگران در صلح وهماهنگی زندگی می کنیم ممکن ساخته است ارزیابی خودمانم مواجه نواقصی که در اخلاق خود یافتیم وقبول مسولیت خطاهایمان تماما اجزای حساس زندگی به طریق روحانی می باشد ما با انجام قدم دهم هر روز از عواطف و وضعیت روحانی وروانی خود اگاهی پیدا می کنیم هر چه بیشتر انجام این قدم پیشرفت می کنیم در می یابیم که دیدگاه ما نصبت به مسایل نه تنها تغیر یافته بلکه به مراتب سنجیده تر و عمیق تر شده است

RE: 1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - mohammad - 2014-07-13

برای اینکه قدم ها 12گانه مکمل همدیگر هستند ونمی توان آنها را گزینشی انتخاب که من قدم یک دو را کا ر می کنم بقیه احتیاج نیست هرقدم تکمیل کننده قدم قبل است .وضرورت دارد جهت نتیجه گرفتن قدمهای قبلی این قدم را جدی گرفت .چون بواسطه کارکرد قدم ها بود که زندگی ما دچار تغییرات مثبت و قشنگی زندگی برای ما هویدا شده .وچون ما از بیماری رنج می بریم که غیر قابل درمان و پیش رونده و کشنده است وحتی در دوران پرهیز کامل رشد آن متوقف نمی شود و اگر به اصول روحانی نهفته در قدم ها بی توجه شویم .به راحتی عوارض بیماری قابل برگشت است

RE: 1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - amirjavadi - 2020-11-09

1_قدم دهم کارگاهی است عملی برای کارکردن وبه اجراگذاشتن قدمهای قبلی درزندگیمان وچون این قدم هم یکی از قدمهای 12گانه است پس بدون کارکردن این قدم فرآیندبهبودی وکارکردن باقی قدمهانیزناقص ونارساوناکارآمدخواهدبود
الحال مابه این باور رسیدیم که بیماری ومرضمان لاعلاج،پیش رونده،مرموز وکشنده میباشدوحتی در دوران پرهیزهم رشدآن متوقف نمیشودودراثربی توجهی به اصول روحانی نهفته درقدمهاوجاری نکردن این اصول درزندگیمان بیماری به راحتی قابل برگشت خواهدبودوحتی عودنیزخواهدکرد.
باکارکردن این قدم ماوضعیت روحانی ومعنوی خودرا رشد وتوسعه میدهیم حال برای مراقبت از این اوضاع جدید وحفظ وارتقاء آن ودر ادامه کارکردقدمها وجلوگیری کردن از پیشرفت بیماری ضرورت داردکه این قدم رابلافاصله وبدون انقطاع شروع بکارکنیم.
قدم ده کمک میکندتاسریعانسبت به پذیرش مسئولیتهایمان وجبران صدمه وآسیبهایی که زده ایم اقدام کنیم،کمک میکندتاآگاهی لازم رانسبت به احساساتمان،افکارمان ومهمترازهمه نسبت به اعمالمان پیداکرده وآنراحفظ کنیم.قدم دهم بمااجازه میدهداعمال و رفتار خودمان رابررسی کرده وقبل از آنکه وضع بدترشود خطاهایمان راپذیرفته واقرارکنیم ودست ازخودفریبی وتوجیه اعمالمان برداریم.
دراین برنامه،بهبودی یعنی آموختن چگون زندگی کردن،وقدمهای قبلی واصول روحانی آن بمایاد دادکه باخودمان ودیگران چگونه باصلح ودر آرامش زندگی کرده ورشدکنیم .
ارزیابی خودمان،دیدن نواقصمان،آگاهی ازکمبودهایمان وقبول مسئولیت خطاهایمان واقدام وعمل مناسب در راستای آنهاپایه واساس زندگی مابه طریقه روحانی وبراساس اصول میباشد.
ماباکارکردن قدم دهم هرروزازاحساسات وعواطف ووضعیت روانی وروحانی ومعنوی خودآگاهی پیدامیکنیم تابیشترتغییرکرده وبیشترهم رشدکنیم.
کارقدم دهم تداوم بخشیدن به رشد روحانی ومعنوی مامیباشد.وباعث میشودتامامتوجه خودمان باشیم ونظم وانضباط شخصی درزندگی مارشدکند
این قدم مارااززیرباراشتباهات روزانه مان آزادمیکندتامتوجه شویم که اعمال وگفتارمان چگونه بر روح وروان وزندگی دیگران تاثیرمیگذارد.
قدم دهم یادآورمیشودتابرای مراقبت ازبهبودیمان به نوشتن تراز روزانه وشخصی خود ادامه دهیم وهرگاه دراشتباه بودیم سریعا به آن اقرارکرده وجلوی پیشرفت مرض رابگیریم.
کارکرداین قدم اصول روحانی صداقت،فروتنی،تمایل،روشن بینی وشهامت را درمن بیشترمیکندوتسلیمم عمیق ترمیشود.
این قدم کمک میکندتایادبگیرم فقط تراز خودم رابگیرم نه تراز دیگران را،من میخواهم ازاحساسات منفی وبیمارگونه خودم رهایی پیداکرده وازچرخه معیوب بیماری نجات پیدا کنم.?

RE: 1 چرا انجام قدم دهم یک ضرورت است - مهدی. - 2021-05-26

به نام خدا .
قدم دهم درواقع ابزار مراقبت از داشته ها و اشنایی با نقاط تاریک جدیدتر است .ما در روش جدید زندگی قرار است به طور مرتب خودمون رو بررسی کنیم تا روند آگاه سازی نسبت به خودمون قطع نشه .روند رشد خود را بررسی کنیم .اشتباهات خودرا با سرعت بیشتری شناسایی کنیم .نقاط قوت جدیدتری را درخود کشف کنیم ودرواقع نگهدارنده ۱۱ قدم دیگر قدم ۱۰ است.